קבוצת רכישה
  • עקבו אחרינו:
 התקשרו אלינו כניסת משתמשים

כתבות ומאמרים

4 דברים שחובה לדעת לפני שנכנסים לקבוצת רכישה

על הנייר, קבוצת רכישה נשמעת נהדר: מתאגדים ביחד כדי לבנות בניין, חוסכים את הרווח היזמי ומגיעים להנחה של 20%-15% בעלויות.

בפועל, במקרים רבים הבנייה המשותפת נתקעת בגלל המורכבות של ניהול הפרויקט. 

הנה ארבעת הגורמים שיכולים לקבוע האם הפרויקט שלכם יתקע באמצע הדרך או יגיע לסיומו בהצלחה:

 

הניהול 

מארגני קבוצות רכישה יכולים לשווק את הפרויקט מצוין, אבל כשמגיע השלב של הניהול הם נוטים להתחמק מהמטלה ולהשאיר אותה לנציגות. הבעיה הגדולה היא שנציגות הקבוצה מורכבת מאנשים פרטיים שלא עוסקים בנדל"ן באופן מקצועי, ולכן הם לא תמיד יודעים להוציא את ההחלטות לפועל ולהביא את הפרויקט לסיומו. בדיוק בגלל זה יש חשיבות עצומה לחברת ניהול חיצונית שתהיה הזרוע התפעולית של הפרויקט. לפני שנכנסים לקבוצה חשוב לברר מי החברה שעומדת לבצע את הניהול בפועל ולוודא שיש לה ניסיון מוכח.

 

הגוף המממן

בחירת הגוף המממן היא אחד הנושאים המשמעותיים ביותר בקבוצת רכישה, משום שההצלחה של כל הפרויקט תלויה בו. הבעיה הגדולה היא שבנקים וגופים חוץ בנקאיים לא ממהרים לאשר ליווי בנקאי לפרויקטים גם אם הם נמצאים בלב אזורי הביקוש, מה שהופך את התהליך לארוך ומורכב.

כדי לחסוך בבירוקרטיה ולקדם את תהליך הבנייה חשוב להיעזר בחברת ניהול מקצועית המאושרת על ידי הבנקים ובעלת ניסיון בהגשת מסמכי הפרויקט וליווי בתהליך החיתום. כאשר אישור הבנק למתן ליווי מסתמך על המוניטין והניסיון של חברת הניהול שלכם, התהליך הופך להרבה יותר פשוט.

 

השלב בו אתם נכנסים לפרוייקט

בניגוד לחוזה רגיל בו סוגרים מול הקבלן את כל הפרטים, קבוצת רכישה חשופה להרבה שינויים בלו"ז ובתקציב, ולכן לשלב בו אתם נכנסים לקבוצה יש חשיבות רבה. הסיכון הכי גדול הוא להיכנס בשלב רכישת הקרקע, בו עדיין אי אפשר להעריך את הבנייה ויש הרבה חוסר וודאות. אם הפרויקט קיבל אישור עקרוני, הסיכון קטן יותר והשינויים יהיו מינוריים בלבד. כאשר מדובר בפרויקט שקיבל היתר אתם תדעו בוודאות מה אתם מקבלים: תדעו את הלו"ז, הקבלן כבר ידוע, המימון מאושר, עלויות המימון ידועות והלו"ז קצר יותר.

 

השלב בו חברת הניהול נכנסת לפרויקט

אם האינטרס של המשווק הוא למכור כמה שיותר דירות בזמן הכי קצר, חברת הניהול חפה מאינטרסים שיווקיים. היא זאת ששומרת על הדיירים, והמטרה שלה היא לדאוג שהבנייה תסתיים בזמן לפי הלו"ז והעלויות שנקבעו מראש. יש נטייה להכניס לפרויקט חברת ניהול רק כאשר מתחילות לצוץ בעיות, אבל בשלבים מתקדמים יהיה לה קשה מאוד לתקן את העלויות הגבוהות שנוצרו ולהגדיל את הרווחיות של הדיירים. ככל שחברת הניהול שלכם תיכנס לפרויקט בשלב מוקדם יותר כך הסיכוי לחריגות יהיה נמוך יותר.קבוצת רכישה