• עקבו אחרינו:
 התקשרו אלינו כניסת משתמשים

כתבות ומאמרים

 

 

תמה תקופה? פרויקט תמ

תמה תקופה? פרויקט תמ"א 38/1 עדיין חי ובועט

רבים מיהרו להספיד את תוכנית תמ"א 38/1 מאז נקבע כי היא עומדת לקראת שינוי, אולם המציאות בשטח מוכיחה שהיא עדיין מהווה הזדמנות מצוינת ליזמים ולדיירים כאחד. אז איך עושים את זה נכון? ומה חייבים לקחת בחשבון כדי להעמיד פרויקט מצליח? המדריך המלא בכתבה שלפניכם

קרא עוד

מהפכת הפינוי- בינוי:
"דיירים שייכנסו לפינוי בינוי ללא גוף מלווה הם או חובבי סיכון או תמימים"

ככל שתמ"א 38 מסתיימת ומרכז הכובד עובר לפינוי בינוי, המורכבות עמה מתמודדים הדיירים בפרויקטים של התחדשות עירונית רק הולכת וגדלה. ענת חן - זאדה, מייסדת פולי, המתמחה בניהול פרויקטים בנדל"ן,  מסבירה אילו מוקשים מחכים לדיירים, מה הכי חשוב ליזמים ומדוע שקיפות היא המפתח לשביעות רצון של שני הצדדים.

קרא עודיזמות נדל

יזמות נדל"ן

ישנן השקעות בנדלן שבהן "מייצרים" נכס נדלני מאפס. השקעה כזו נקראת יזמות נדל"ן.

למה הכוונה?

כל מי שמתעניין בנדלן בוודאי זוכר את המושג קבוצות רכישה

קרא עוד

מאמר -  מאת ענת חן זדה

מאמר - מאת ענת חן זדה

יזמי נדל"ן רוצים להתמקד בפיתוח ופונים הרבה יותר לחברות ניהול פרויקטים...

שנת 2017, שוק הנדל"ן כיום מאתגר מתמיד. יזמי הנדל"ן רוצים לצמוח בסביבה מאתגרת, לצד פרויקטים של מחיר למשתכן צצה לה ההזדמנות לספק איכות בנייה, שירות וגמר מהטובים ביותר. המחסור בדירות חדשות לקהל משפרי הדיור בלבד או למשקיעים שזו דירתם השנייה, מעולם לא היה גדול יותר. ומחסור ביחידות דיור הוא הזדמנות עבור היזמים.

 

ענת חן זדה, יזמת נדל"ן בעלת ניסיון של מעל ל-20 שנה בשיווק פרויקטים וניהול פרויקטים בנדל"ן החליטה לפני כשלוש שנים להקים את חברת פולי ניהול פרויקטים בנדל"ן, המספקת קשת רחבה של שירותים ליזמי נדל"ן, קבוצות רוכשים ומארגני קבוצות רכישה. הצורך בחברות ניהול פרויקטים התעורר לאור תנופת ההתחדשות העירונית והרצון של מתווכים, סוכני מכירות ובעלי קרקעות לעבור לתחום היזמות. גם יזמי נדל"ן ותקים רצו להמשיך ולצמוח וחיפשו את הדרכים הטובות ביותר ותוך שהם נשארים עם מרבית הגמישות והעצמאות, אלה בדיוק האנשים שחברה לניהול פרויקטים בנדל"ן עונה על הצרכים שלהם.

קרא עוד

מאמר-מעת ענת חן זדה

מאמר-מעת ענת חן זדה

"חברות לניהול פרויקטים משחררות את צווארי בקבוק של קבוצות הרכישה "

פרשת ענבל אור הייתה ליקוי מאורות בענף קבוצות הרכישה, היא הכניסה את הרוכשים והיזמים לעמדת מגננה וחשדנות. כעת, שנה אחרי הפנים של כולם קדימה. הצרכנים רוצים להרוויח ממחירי נדל"ן זולים ואלו מארגני הקבוצות מעוניינים ליזום פרויקטים מוצלחים ולהתרחק מכישלון.

 

חברת פולי ניהול פרויקטים בנדל"ן הוקמה שבע שנים ומאז השלימה כמה עשרות פרויקטי נדל"ן במסגרת קבוצות רכישה, קבוצות רוכשים וגם עבור יזמים. בראש החברה עומדת ענת חן זדה, בעלת ניסיון של 20 שנה בניהול פרויקטים בנדל"ן מרגע רכישת הקרקע ועד למסירת המפתחות לדיירים. עם הניסיון הזה הגיעה זדה והבינה שבשטח יש עיכובים גדולים במסירת דירות במסגרת קבוצות רכישה.

 

אחת הבעיות בהוצאה וקידום של קבוצות רכישה נבעה ממודל שאינו שלם. כלומר, הצלע השלישית במשולש הכוחות שהייתה אמורה לדאוג לאורך כל הדרך לאינטרסים של רוכש הדירה והפרויקט עצמו הייתה חסרה, כך שפעמים רבות נרשמו עיכובים בפרויקטים ובהליך הבנייה. מהמצב הזה לא סבלו רק הרוכשים שלא נכנסו לדירות, אלא גם המארגנים שתדמיתם נפגעה והם לא יכלו להמשיך בשיווק של פרויקטים חדשים. הצלע השלישית, חברת ניהול הפרויקטים נכנסה לעובי הקורה והשלימה את משולש הערך וכך כל הצדדים יוצאים נשכרים: המארגן, הרוכש וחברת הניהול.

 

 

קרא עוד

כתבה בכלכליסט - ענת חן זדה

כתבה בכלכליסט - ענת חן זדה

היזמים מפנקים, הרוכשים מסתכנים

האוצר ובנק ישראל מנסים לצנן את שוק הדירות באמצעות הטלת מגבלות על מימונו. אבל לחלל שנוצר נכנסו היזמים עם שלל הטבות פיננסיות. בחינה מדוקדקת של האותיות הקטנות מעלה ספק אם באמת מדובר בהטבה, ומה מחירה האמיתי.

לכתבה המלאה לחץ כאן

       


כתבה ב-YNET

כתבה ב-YNET

תמ"א 38 בבניין: כך לא תיתקעו בדרך

כולם רוצים לגור בשכונה חדשה או מתחדשת, ולהפוך את הבניין לחדש. באמצעות התחדשות עירונית, ניתן לעשות זאת בעלות כספית מזערית עד זניחה מצד הדיירים הקיימים. הבעיה שקיימים מיזמי תמ"א 38 שנתקעו באמצע הבנייה - בגלל פשיטת רגל של היזם, קריסת הקבלן וגם בגלל בעיות בין הדיירים.

 תוספת ערך משמעותית לדירה בבעלות עלולה ליצור חיכוכים בין השכנים, שרוצים לנצל בצורה מוגזמת את ההטבות שניתן לקבל מהיזם. אפשר להעסיק יועץ חיצוני שיגשר בין הדיירים, אבל מדובר בהוצאה לא מבוטלת. אם בכל זאת החלטתם להתקדם עם הפרויקט ללא ייעוץ, כדי לשים לב לכמה דברים חשובים. 

לכתבה המלאה לחץ כאן

 

 


מאמר מאת ענת חן זדה- ב-YNET

מאמר מאת ענת חן זדה- ב-YNET

 

הנשים שעזבו משרת חלומות ויצאו לעצמאות

 

גליה הקימה את ערוץ הופ ועברה ליצור תוכניות טלויזיה לימודיות לילדים, ענת עבדה שעות ארוכות בשיווק נדל"ן והחליטה לפתוח חברה שתאפשר לה לחזור הביתה בארבע. הנשים שהפסיקו להיות שכירות מספרות על הקושי: "זה להתחיל מאפס" אבל מדגישות שעכשיו הן יכולות לעשות יותר

 גליה חלאוי הקימה לפני כ-17 שנה את ערוץ הופ, ערוץ לולי וערוץ הורים, והביאה לישראל דמויות שהפכו למוכרות בכל בית כמו סמי הכבאי ודורה. למרות זאת, חלאוי לא הייתה מרוצה לחלוטין: "הרגשתי שאפשר לעשות משהו אחר ושאף אחד לא יקום ויעשה אותו".

 לפני כשנתיים עזבה את הערוץ והקימה עסק עצמאי בשם A פלוס, המייצר סדרות טלווזיה לילדים המשלבות גם לימודים. "כולם מדברים היום על משבר המתמטיקה ואיך זה שהרמה שלנו במדעים מדרדרת לעומת מדינות אחרות. הבנתי שהילדים של היום מבלים המון שעות מול המסך, ואין אלטרנטיבה שיכולה לקחת את הצרכים של ההורים ושלהם ולחבר את זה עם המקום שבו הם נמצאים הכי הרבה".

לכתבה המלאה לחץ כאן

 


מאמר מאת ענת חן זדה- בוואלה news

מאמר מאת ענת חן זדה- בוואלה news

 

ביטול המדדים למחירי הדיור פוגע ברוכשים

 

המחשבה שעצם פרסום שני מדדים נוספים למחירי הדיור הוא שיוצר ופוגע באפשרות הריאלית לירידת מחירי הדיור היא משוללת כל יסוד כלכלי או הגיוני. לא רק שבשוק הנדל"ן אין מדדים מיותרים – יש מחסור.

 

אין ספק שכל גוף המעוניין לפרסם מדד כלשהו שעוקב אחר מגמה, נבחן פעם אחר פעם לגבי מידת האמינות שלו. אף שמדובר בגופים ממשלתיים שמפרסמים נתונים, ברור שקשה מאוד לבסס יוקרה של מדד כלשהו כשנרשמים בו פספוסים מהותיים, שהרי איש לא ייקח מדדים כאלה ברצינות. הבעיה היא ששני המדדים שלא יישארו איתנו בהנחיית האוצר לא הוכחו כלא אמינים, כך שההחלטה להשמיט אותם היא לכל הפחות תמוהה.

לכתבה המלאה לחץ כאןמאמר מאת ענת חן זדה- הבנקים לא משחררים כספים -

מאמר מאת ענת חן זדה- הבנקים לא משחררים כספים - "אז לא בונים"

הבנקים לא משחררים כסף - אז לא בונים

 

נתוני הלמ"ס לפיהם חלה ירידה בהתחלות הבנייה מתחילת השנה לא מפתיעה יזמים, שתולים אשמה בתוכניות הדיור המוזל שמייבשות, לטענתם, את השוק. ענת חן-זדה, מנהלת פרויקטי נדל"ן באולפן ynet: "אין הלימה בין הבנק לקבלנים. אם היו נותנים להם מסגרות אשראי - היו יוצאים לבנייה

 

בגלל בעיות מימון של הבנקים או בעקבות תוכנית מחיר למשתכן? היקף התחלות הבנייה בתחילת השנה ירד בכ-7% לעומת 2015, ועמד על כ-24 אלף בלבד - בזמן שהממשלה שמה ליעד היקף של כ-60 אלף התחלות בנייה בשנה, כך לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שפורסמו אתמול. בינתיים יזמי הנדל"ן מותחים ביקורת על התנהלותה, וטוענים כי התוכניות לדיור מוזל הובילו לצניחה בהיקפים. אולם סיבות נוספות נעוצות גם ביכולת המימון של הבנקים לממן פרויקטים קבלניים. שוחחנו היום (ה') באולפן ynet עם ענת חן-זדה, מנכ"לית ובעלי חברת פולי לניהול פרויקטי בנדל"ן בנושא.

 

לכתבה המלאה לחץ כאן


ראיון אורח //"חבל על כל רגע: רוצו לבצע פרויקט תמ"א 38 - לפני שייגמר"

עו"ד נועם בן צבי המתמחה בתחום ההתחדשות העירונית מסביר בראיון לבלוג של פולי כיצד להיערך להתחדשות עירונית בעידן שאחרי תמ"א 38, מה חשוב להכניס לחוזה מול היזם ואיך חברת ניהול דיירים יכולה לחסוך לכל הצדדים כסף ועוגמת נפש. קריאת חובה לכל מי שעומד בפני פרויקט של התחדשות עירונית. 

קרא עוד

קבוצת הרכישה שעמדה ביעד: דיור איכותי במחיר זול במיוחד

בחודשים הקרובים יאוכלסו שישה בניינים בשכונת נתיבות מערב שאת הקמתם יזם הרב יורם אברג'יל המנוח. עו"ד ד"ר אריה ליבוביץ, שהוביל את הפרויקט מסביר כיצד מורידים עלויות בבנייה, מה הן הטעויות של יזמים מתחילים, ומדוע תשלום לחברת ניהול ושירות לקוחות מגדילה את הרווח של היזם

קרא עוד

יזמות נדל

יזמות נדל"ן

תחום ההשקעות בנדל”ן הוא תחום נרחב, הדורש לא מעט ידע וניסיון ולעיתים גם לא מעט סיכון. אך כשעושים את הדברים בצורה נכונה ובעיקר כשמתייעצים עם האנשים הנכונים, הסיכון הופך לכמעט ולא קיים והרווחיות יכולה להיות גבוהה מאוד. 

קרא עוד

השקעות נדלן

השקעות נדלן

איך השקעות נדלן תפסו תאוצה בישראל בשנים האחרונות ואיזה טיפים חשוב שתדעו לפני ההשקעה הבאה שלכם? כל הפרטים כאן.

קרא עוד

מאמר מאת ענת חן זדה- נדל"ן

הגאות בענף הנדל"ן בשנים האחרונות והיכולת באמצעות הון עצמי שאינו נאמד בעשרות מיליוני שקלים, קורצת מאוד. חסמי הכניסה לענף יזמות הנדל"ן אמנם לא גבוהים כפי שהיו בעבר, אך דורשים ידע ומומחיות שלא ניתן לרכוש לעתים בין רגע אחד. כדי לסייע ליזמים מתחילים להיכנס לענף הנדל"ן הוקמה חברת פולי ניהול פרויקטים בנדל"ן שמוציאה עבור היזם מהלקסיקון את המילים: "חדש בענף" או "בעל ניסיון מועט" שאותם הרוכשים הפוטנציאליים או הדיירים לא אוהבים לשמוע, ב"מגוון רחב של פרויקטים בניהול ובביצוע" וב"רקורד של מאות רבות של יחידות דיור שנמסרו בהצלחה לרוכשים המרוצים". 

 

 אכן, במסירת פרויקט הנדל"ן לניהול על ידי חברה חיצונית כרוכה עלות כספית אך ערכה לא יסולא בפז, העלות הופכת לנכס בידי היזם ומייצרת לו עבודה בהמשך הדרך על ידי מוניטין וכניסה לענף ברגל ימין. מתברר לאחר שנים ארוכות של ניסיון בענף ניהול הפרויקטים, כי האתגר הגדול ביותר שרבים מהיזמים המתחילים אינם מודעים אליו הוא המורכבות הרבה שבניהול פרויקט נדל"ן. יזמים רבים נתקלים לראשונה במו"מ עם הבנק במטרה לקבל ליווי לפרויקט בחומות בצורות, לא בשל העובדה כי הבנק אינו מעוניין להעניק לפרויקט אשראי או כי אינם ראויים, אלא כי הם חסרים מאוד את הניסיון והידע שבהוצאת פרויקט אל הפועל. אם רק היו נעזרים בחברה לניהול פרויקטים בנדל"ן, יכלו אותם יזמים להוציא בנקל את פרויקט ההתחדשות העירונית, קבוצת הרכישה או את עסקת הקומבינציה על הקרקע אל הפועל, בקלות ובמהירות.

 

קרא עוד

מאמר מאת ענת חן זדה- יזם נדל

מאמר מאת ענת חן זדה- יזם נדל"ן - אתה לא חייב לבצע הכל בעצמך

במקרים רבים ההתלבטות הגדולה ביותר של יזם נדל"ן בטרם הוא מוציא אל הפועל פרויקט חדש, נוגעת ליכולות ולמשאבים שלו לנהל אותו. במקרים רבים, בידי היזם כבר מספר פרויקט בביצוע, ולמרות שברור שפרויקט נוסף יכניס עבודה נוספת, יספק הכנסות וגם ייצר רווחים, ההבנה כי הטיפול בפרויקט כרוך בלא מעט כאבי ראש ודרישות מדיירים, מביאה את היזם פעמים רבות לוותר.

 

בשוק דיור גואה וביקושים כה משמעותיים באזור המרכז, הצורך בפרויקטים חדשים רק הולך וגובר כל הזמן, המצב הוא שאם אתה לא מנצל את ההזדמנות, מישהו אחר יעשה זאת במקומך, הקרקע לא מחכה להירכש ויש מיד שקופצים על ההזדמנות. קרקע פנויה באזור המרכז, או דיירים המחפשים יזם נדל"ן שיוציא אל הפועל פרויקט פינוי-בינוי/התחדשות עירונית הם קצרי סבלנות. 

 

הדרך שלך כיזם לענות על הזדמנויות ולנצל אותן כשמגיעות לידך היא באמצעות שימוש בשירותים של חברה לניהול פרויקטים בנדל"ן. פולי, חברה לניהול פרויקטים בנדל"ן לוקחת מהיזם את הפרויקט משלב הייזום הראשוני ודואגת להוציא אותו אל הפועל ולמסור את הדירות בפועל לדיירים, במרבית המקרים פולי ניהול פרויקטים בנדל"ן מלווה את היזם ואת הדיירים גם כשנה לאחר מסירת המפתח. הפידבקים שהתקבלו עד היום מהשיטה של פולי לניהול פרויקטים, זיכו את היזמים שעבדו איתה במוניטין וקרדיט רב ואפשרו להם להגדיל את היקף הפעילות והרווחים בצורה מאוד משמעותית.

קרא עוד

קבוצת רוכשים

קבוצת רוכשים

מתחזקת מגמת קבוצות הרוכשים

 

אחרי פרשת ענבל אור ובריחת הציבור מקבוצות הרכישה, מתחזקת המגמה של קבוצות רוכשים - שמבטיחות קנייה בטוחה יותר וגם הנחה משמעותית במחיר. אז מהן אותן קבוצות רוכשים ומה ההבדל בינן לבין קבוצות הרכישה הידועות לשמצה?

 

לכתבה המלאה לחץ כאן 


מאמר מאת ענת חן זדה- דירה חדשה במחיר משתלם

מאמר מאת ענת חן זדה- דירה חדשה במחיר משתלם

 לא רק מחיר למשתכן: דירה חדשה בהנחה

 עסקת קומבינציה בפרויקט התחדשות עירונית, יזמות עצמית של הדיירים או השתתפות במבצע פריסייל? תתפלאו, אבל יש עוד דרכים לקנות דירה חדשה במחיר נמוך ממחירי השוק בלי עזרה מהמדינה.

 העלייה הבלתי פוסקת במחירי הדירות נובעת מכמה סיבות - בין היתר מכך שלא משווקות כמעט קרקעות - והתוצאה היא מחסור גדול בדירות חדשות. בשנה האחרונה, דירות חדשות באזורי הביקוש הפכו מבוקשות מאוד, מאחר שכמעט כל הקרקעות ששיווקה המדינה הן במסגרת תוכנית מחיר למשתכן. התוצאה היא שעבור רוכשים שאינם זכאים להשתתף בתוכנית ומבקשים להתגורר במרכז הארץ - עלות רכישת הדירה מתייקרת.

 

לכתבה המלאה לחץ כאן 


מאמר מאת ענת חן זדה- המוניטין של קבוצות רכישה

מאמר מאת ענת חן זדה- המוניטין של קבוצות רכישה

אם חזרנו להאמין אחרי פרשת חפציבה, נאמין גם אחרי ענבל אור...

קבוצות הרכישה נולדו לראשונה לפני כעשור כדי לתת מענה לגאות הגוברת במחירי הדיור. הן זכו לתנופה בשנים האחרונות בעקבות העלייה הבלתי פוסקת של מחירי הדירות והצורך במציאת פתרונות זולים. בשנים 2009-2010 רשמו מחירי הדירות בישראל זינוקים שנתיים דו ספרתיים, וקבוצות הרכישה איפשרו רכישת דירה ב"מחירי 2008". יחד עם זאת, עם הרצון לחסוך כמה שאפשר במחיר הדירה המאמיר ולעמוד בעלויות הבנייה הנוסקות, המודעות הצרכנית נעלמה לה וקבוצות רבות התגבשו בין לילה.
 
בניגוד למצב לפני חמש שנים, כיום אי אפשר לצפות לחיסכון גדול מאד בעלויות הדירה בקבוצת הרכישה מאחר שעלויות הנוגעות לדירה, שבעבר נחסכו, הן זהות לרכישה מקבלן. הרוכשים משלמים מס רכישה בדומה לרכישת דירה מקבלן, מע"מ ושאר ההוצאות. חסם נוסף שהטיל בנק ישראל ודילל גם ככה את השוק הוא סכום של ההון העצמי הנדרש מחברי קבוצות הרכישה בגובה 50%, והתוצאה היא שרק מעטים מאוד יכולים להרשות לעצמם לרכוש דירה בקבוצת רכישה כיום.

לכתבה המלאה לחץ כאן


מאמר מאת ענת חן זדה- פורטל שירות לקוחות

מאמר מאת ענת חן זדה- פורטל שירות לקוחות

 פולי פורטל יאפשר לכם להתמקד רק בתהליך הייזום ...

המחסור המחמיר בפתרונות דיור בערי המרכז ובמיוחד בתל אביב הביא יזמי נדל"ן רבים להיכנס לתחום ההתחדשות העירונית שמציע רווח כלכלי גבוה לצד אפשרות לשדרוג משמעותי בחיי הדיירים.
ההזדמנויות הגדולות להוציא אל הפועל פרויקטי בנייה רבים ולא המוניים, אך בו בזמן להעניק שירות טוב לדיירים הקיימים בפרויקט פינוי-בינוי.

 אחד האתגרים הגדולים ביותר של היזם הוא המרוץ אחר השגת הליווי הבנקאי בשלבים המוקדמים של קידום הפרויקט. 

בעוד שפרויקט התחדשות עירונית ניתן להניע בעזרת הון עצמי נמוך, כדי להביא את הפרויקט משלב התכנון לשלב הביצוע נהיה חייבים לעבור דרך הבנק שמעניק את המימון והליווי הבנקאי. 
המערכת הבנקאית נמצאת בשיעור ניצול גבוה מאוד של האשראי לנדל"ן ולכן התחרות מצד היזמים על המקורות היא גדולה מאוד, אין הזדמנות שנייה להגיש את המסמכים כדי להשיג את הליווי!!

לא זו בלבד, אלא שהמערכת הבנקאית נוהגת בשמרנות רבה מאוד עם יזמים בתחום הנדל"ן, בשל סיבות מגוונות ובניהן הקצאת מקורות אשראי נכונה ורצון ללכת עם בעלי ידע וניסיון שהוציאו אל הפועל פרויקטים רבים בעבר. הבנקים דורשים לראות דו"ח אפס, מערכת לבקרה נכונה של עלויות תוך בנייה נכונה של תקציב הפרויקט. 

קרא עוד

מאמר מאת ענת חן זדה- קבוצת רכישה

מאמר מאת ענת חן זדה- קבוצת רכישה

למה לשים לב כאשר רוכשים דירה מקבוצת רכישה .

קבוצות הרכישה עלו לכותרות בשנים האחרונות עם העלייה החדה במחירי הדיור והצורך של רוכשים רבים לחסוך בעלויות. עם זאת, באחרונה סבלו הקבוצות מתדמית שלילית בעקבות התפוצצות פרשת ענבל אור. קבוצות רכישה מטרתן לחסוך לרוכש הדירה את הרווח היזמי, אך רכישה בדרך זו דווקא מגדילה מאוד את חובת הזהירות והקפדנות הנדרשת ממנו, בהשוואה לרכישת דירה מקבלן.

כל מצטרף עתידי לקבוצת רכישה יכול לצמצם באופן משמעותי תקלות עתידיות אם ינקוט במספר אמצעי זהירות.

המוניטין של המארגן - צאו ובדקו אילו דירות מסר המארגן בפועל, גשו ושוחחו עם דיירי הפרויקטים שהסתיימו על הרושם שלהם מהניהול וההתנהלות ובדקו עימם מה הנקודות הספציפיות והלקחים שלהם. בדרך זו תוכלו למנוע הרבה תקלות בדרך.

לכתבה המלאה לחץ כאן 


מאמר מאת ענת חן זדה-המחירים בגוש דן

מאמר מאת ענת חן זדה-המחירים בגוש דן

אם תהיה ירידת מחירים בגוש דן, יגיע גל של קונים

ענת חן זדה, הבעלים של חברה לניהול פרויקטים בנדל"ן: "כשאתה מציע פרויקט בנייה חדשה באזור המרכז בהנחה של 12%-15% על מחיר השוק, הביקושים גדולים מאוד, ואין בעיה למכור כיום דירות

ענף קבוצות הרכישה עובר טלטלה משמעותית מאז פרשת ענבל אור, רוכשי הדירות החדשים באמצעות קבוצת רכישה הפכו חשדניים מאוד, ובמקביל חברים ותיקים בקבוצות רכישה דורשים מהמארגן לבחון נתונים מקצועיים, מגלים בקיאות במושגים כמו דו"ח אפס ודורשים לעקוב מקרוב אחר הניהול וההתנהלות. 

הראוותנות שאפיינה את הענף הפכה לנחלת העבר והרוכשים שהתפקחו בעידן שאחרי פרשת המשבר, החלו להסתכל גם על דרך הניהול, המינימליזם החל לשחק תפקיד חשוב ופרויקטי הענק שזכו לכותרות מתבררים כאבן ריחיים שמשקלה כבד על מארגני הקבוצות. אין ספק שפרויקט רבים שעמדו לצאת אל הדרך נתקעו וגם ענף היזמות נפגע מכך. 

לכתבה המלאה לחץ כאן 

 


מאמר מאת ענת חן זדה- יזם נדל

מאמר מאת ענת חן זדה- יזם נדל"ן?

פורטל שירות לרוכשי הדירות יאפשר לכם להתמקד רק בתהליך הייזום...

המחסור המחמיר בפתרונות דיור בערי המרכז ובמיוחד בתל אביב הביא יזמי נדל"ן רבים להיכנס לתחום ההתחדשות העירונית שמציע רווח כלכלי גבוה לצד אפשרות לשדרוג משמעותי בחיי הדיירים.
ההזדמנויות הגדולות להוציא אל הפועל פרויקטי בנייה רבים ולא המוניים, אך בו בזמן להעניק שירות טוב לדיירים הקיימים בפרויקט פינוי-בינוי.

 אחד האתגרים הגדולים ביותר של היזם הוא המרוץ אחר השגת הליווי הבנקאי בשלבים המוקדמים של קידום הפרויקט. בעוד שפרויקט התחדשות עירונית ניתן להניע בעזרת הון עצמי נמוך, כדי להביא את הפרויקט משלב התכנון לשלב הביצוע נהיה חייבים לעבור דרך הבנק שמעניק את המימון והליווי הבנקאי. המערכת הבנקאית נמצאת בשיעור ניצול גבוה מאוד של האשראי לנדל"ן ולכן התחרות מצד היזמים על המקורות היא גדולה מאוד, אין הזדמנות שנייה להגיש את המסמכים כדי להשיג את הליווי!!

קרא עוד

מאמר מאת ענת חן זדה-עיוותים בשוק הנדל

מאמר מאת ענת חן זדה-עיוותים בשוק הנדל"ן

מיעוט במספר הקרקעות הזמינות לבנייה באזור המרכז והסחבת הבלתי פוסקת שבהפשרה קרקעות הנמצאות בבעלות פרטית, יוצר צוואר בקבוק גדל והולך בכל הנוגע למשאב הקריטי ביותר בתהליך ייצור הדירה - מרכיב הקרקע. הקרקעות באזורי הביקוש הן מצרך מבוקש מאוד ומחירן ממשיך לעלות בחדות.

למרות שמשרד האוצר סיפק באחרונה טיעונים לירידה במחירי הדירות, כמו היקף מכירת דירות בידי משקיעים, בשטח המצב שונה לפחות בשוק הקרקעות. קרקעות רבות נרכשות במחירים הגבוהים משמעותית ממחיר השוק, כשמהצד הרוכש במחירים מופרזים עומדות לא פעם קבוצות רכישה. בצד המוכר עומדים לעתים גם יזמים או קבלנים שמעדיפים למכור קרקעות שבבעלותם ולרשום רווח גבוה, במקום לבנות על גבי הקרקע פרויקט דיור שיימשך לפחות שנתיים וגורר תשומות ניהוליות גבוהות.

 

קרא עוד

מאמר מאת ענת חן זדה -יזם נדל

מאמר מאת ענת חן זדה -יזם נדל"ן - אתה לא חייב לבצע הכל בעצמך

במקרים רבים ההתלבטות הגדולה ביותר של יזם נדל"ן בטרם הוא מוציא אל הפועל פרויקט חדש, נוגעת ליכולות ולמשאבים שלו לנהל אותו. במקרים רבים, בידי היזם כבר מספר פרויקט בביצוע, ולמרות שברור שפרויקט נוסף יכניס עבודה נוספת, יספק הכנסות וגם ייצר רווחים, ההבנה כי הטיפול בפרויקט כרוך בלא מעט כאבי ראש ודרישות מדיירים, מביאה את היזם פעמים רבות לוותר.

 

בשוק דיור גואה וביקושים כה משמעותיים באזור המרכז, הצורך בפרויקטים חדשים רק הולך וגובר כל הזמן, המצב הוא שאם אתה לא מנצל את ההזדמנות, מישהו אחר יעשה זאת במקומך, הקרקע לא מחכה להירכש ויש מיד שקופצים על ההזדמנות. קרקע פנויה באזור המרכז, או דיירים המחפשים יזם נדל"ן שיוציא אל הפועל פרויקט פינוי-בינוי/התחדשות עירונית הם קצרי סבלנות. 

 

קרא עוד